Patnos Yemekleri

KELEDOŞ ( KIŞ YEMEĞİ )

Bu yemeğin yapımında genellikle Patnos’un Aladağ ve Katavin dağı’nda yetişen; Çevreye göre biraz daha farklı lezzeti olan ve mahalli adları Héliz ve Spitank gibi otlar kullanılır. Keledoşun en lezzetli olanı hindi eti ile yapılanıdır.

Bol miktarda Heliz ve spitang otu suda iyice haşlanır. Piştikten sonra sıkılarak suyu süzülür. Daha sonra kavurma et ile bir miktar mercimek ve Heliz otu üçü birden yeniden kaynatılmaya bırakılır. Daha sonra kurut Ayranı da eklenerek pişmesi tamamlanana kadar karıştırılır. Kurut ayranı ile beraber pişen mercimek,muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırma işlemi devam eder.

Keledoşu tamamlayan bol miktarda soğan ve salça ile hazırlanmış sostur.Sos dikkatli hazırlanmalıdır.Çünkü döküldükten sonra hem iştah açan hem de görünümü güzelleştiren özelliğini korumalıdır

Arzulanırsa servise hazır hale getirilen keledoşa dövülmüş ve kavrulmuş çedene de serpilir.

HELİSE ( BAYRAM YEMEĞİ )

Bayramlarda , bayram namazının hemen ardından yenilen helise; Zahmeti çok olan bir yemektir. Dövülmüş buğday (den) ve etin karıştırılarak pişirilmesi sonucunda ortaya çıkar.

Bayram akşamı dövülmüş Buğday kemiklerinden arındırılmış et ile birlikte yatsı namazından sabaha kadar nöbetleşe karıştırılarak Köz de pişirilir.En uygun pişirme yeri tandırdır.Pişirme işlemi karışım muhallebi kıvamına gelene kadar devam eder.

Tabaklara konulan helisenin üzerine sade yağ konularak servis yapılır.

XENGEL ( GÜNLÜK YEMEK )

Patnos’a özgü bir mantı türü diye de adlandırılabilir. İnce açılmış yufkaların arasına daha önce hazırlanmış iç eklenerek muska şeklinde katlanıp pişirilen mantıdır. Farkı içinin hazırlanmasından kaynaklanır.

İç: Kuş başı doğranmış ve pişirilmiş et,salça ile kavrulmuş soğan ile karıştırılarak hazırlanır.zevke göre değişik baharatlar da katılabilir.

Muska şeklinde pişirilen xengele yağda kavrulmuş soğan ve sarımsaklı yoğurt ile hazırlanmış sos dökülür.servis yapılır.

 HEKERUN ( GÜNLÜK YEMEK )

Yumurta ile unun karıştırılması ile hazırlanan bulamaçın yağda pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Acelesi olanların sık sık başvurduğu bu yemek türü geniş zamanlarda pek yapılmaz.

ARXAVK

Sade yağ ile unun kavuması sonucunda ortaya cıkan bir yemektir. Genellikle çörek       ( KADE) yapımında iç malzemesi olarak ta kullanılır. En büyük özelliği damağa yapıştığında yakmasıdır.

GIRAR ( YAZ YEMEĞİ )

Gırar, dövülmüş buğday ile ayranın birlikte pişirilmesinde yapılan bir yemektir. Genellikle ekmeksiz tüketilir. İçine yerine göre küçük küçük doğranmış taze kabak,bazen kabak çiçeği de katılır.Gırara daha fazla lezzet katmak için genellikle yarpuz (PUNG ) katılarak pişirilir.

Gırar Patnos’ta kazanlarla yapılır tanıdık herkes gırar pişen evde teklif edilmeden de gırar alabilir.