Patnos'ta Cenaze ve Yas

Cenaze ve yas olayı bütün toplumlarda hüzün sebebidir. Patnos’ta da , öyle. Patnos’ta Cenaze; Aynı dini motifleri taşımakla birlikte diğer toplumlardan daha farklı bir kimliğe bürünmektedir. O da cenazenin adeta tüm toplumun ortak görevi olma özelliğidir. Patnos’ta cenazesi olan kişinin cenazesi ile ilgilenmesi görülmüş iş değildir. Kefen hariç ( kefeni mutlaka ölenin en yakını olan alır. Başkasının alması ayıp karşılanır.)Tüm cenaze işlemlerini yakınları, komşuları ve tanıdıkları tarafından yürütülür. Cenaze sahibi, cenazenin nasıl yıkandığını, mezarın nasıl ve kimler tarafından kazıldığını bilmez bile.

           Cenazeyi haber alan tüm tanıdıklar cenaze evine toplanır. Büyüklerden biri organize görevini üstlenir. Mezar kazıcılar belirlenir. Cenazeyi yıkayacak imam çağırılır. Cenaze, genelde kendi evinde yıkanır.Yaz, ya da iyi geçen havalarda evinin bahçesinde etrafı bezle kapatılan kapalı bir alanda imam tarafından yıkanır.Cenaze kadın ise kadın yıkayıcı bu görevi yapar.Kadın yıkayıcıya Patnos’ta “Mirişo” denir

Cenaze yıkanıp, namazı kılındıktan sonra defin işlemi gerçekleştirilir. Defin işlemi sonunda yapılan dua ile katılanlardan helallik istenir. Mezardan toplu bir şekilde cenaze evine gidilir ve ilk taziye verilerek o gün için herkes işine dağılır.

           Cenaze evinde kalan cenaze yakınları bahçeye gelebilecek   misafirlerin sayısına göre sandalye dizerler. Hava şartlarına göre taziye kabul alanı büyük çadırlar kurularak ta gerçekleştirilir. Taziye alanına çay ocağı kurulur ve gelen taziyecilere çay ve şeker ikram edilir. Yemek zamanı ise, ve taziyeciler başka şehirlerden ya da köylerden gelmişse yemeğe alınır. Yemek bir hafta komşular tarafından pişirilir. Pişen yemek, cenaze yakınları ve taziyeye gelebilecek insanların sayısı oranındadır. Bu da ortalama 100 kişilik yemek yapılacağı anlamına gelmektedir.Bir hafta boyunca komşular bu yemeği yapabilmek için adeta yarış halindedirler.

              Cenazelerde yas bir hafta sürer. Bir hafta içinde cenaze sahipleri olan erkekler sakal tıraşı olmazlar bir hafta sonunda komşulardan biri, taziye evine berber getirir. Cenaze yakınları sıra ile traş olurlar. Ailenin büyüğü olan kişi taziyenin sona erdiğini ve herkesin işinin başına gitmesini söylemesinin ardından,taziye biter.

                                                                                 Seyfettin Esin