Ayna Ayna 

      Bazen, masada yarım yamalak tanıdığınız biri ile FB.-GS maçını tartışırsınız ya hani. Konu ya hakemdir ya da teknik direktörün anlamsız çıkışlarıdır.Biraz da federasyonun yanlı tutumları gündeminizdedir.En hararetli tartışmalar bile,nedense en geç yarım saat içinde Kürt konusuna dönüşüyor bu ülkede.Fark edemezsiniz bile.Ama arkadaş ”Biz başka bir şey konuşuyorduk. Bu mevzuya nereden geldik.” demeden kendinizi futbolun çok ötesinde bambaşka bir tartışmanın içinde bulabiliyorsunuz.

      Konu ya PKK dır ya da Barzani.Sadece onlarla kalsa iyi.Kendini bilmez insanların Hitlerin kemiklerini sızlatırcasına,üstün ırk anlayışı ile sarf ettiği sözler, adeta kanınızı dondurur. Hatta bu ırkçı anlayış bazen,Hitler’e rahmet okutacak boyutlara ulaşır. Çünkü olay artık Kürt’lere hakaret boyutuna ulaşmıştır. Ağızdan çıkan sözlerin iğrençliği midir nedir kalkar terk edersin masayı. Kızmaya başlarsın kendine “Sana ne ulan FB’sinden,GS’ından .“ Tartışmayı edepsizlik boyutlarına taşıyan insanlarla selamlaşmanın bile hata olduğunu düşünmeye başlarsın. Fakat neylersin? Toplum bu.Ve bunlarla birlikte yaşama zorunda kalmanın çaresizliği sarar her yanını.

      Barzani, Aslında Türkiye’deki Kürt’lerin fazla gündeminde olmayan bir kişilikti.Ama Barzani’nin çarığı bile olamayacak kadar basit ve sıradan ırkçı insanların,gazetecilerin ve ömrünü, genel başkanlarına yalakalık yapma ile geçirip, fakir fukaranın hakkını yandaşlarına peşkeş çeken “Şerefsiz” tabirine bile layık olmayan bazı politikacıların Barzani’ye, ”peşmerge ağası,küstah,aşiret lideri” gibi yakıştırmada bulunmaları,Türkiye’deki milyonlarca Kürd’ün Barzani’yi sahiplenmelerine sebep olmuştur. Şövenizm, Orta Asya’nın unutulmuş steplerinde koyun bile güdemeyen,uyuz bir Uygur’u bile yere göğe sığdırmazken; Kürtlerin, yanı başlarına oturan Kuzey Irak’taki kardeşlerine duyarsız kalacağı gafletine düşmüştür.

      “Ayna ,ayna .söyle bana var mı benden güzeli?”felsefesi; ne yazık ki ülkemizde hastalık boyutuna ulaşmıştır.Ufak bir dürtme ile bayrağı kapan hemen sokağa,Pardon aynaya koşmakta.”Ayna ayna,söyle bana.var mı benden güzeli?” 

       Zavallı ayna. Her gün önünde güzelliği ile övünen çirkin surata, “Pamuk Prenses var” diyememenin sancılarını daha ne kadar çekecek bilinmez ama,hiç bir durum pamuk Prenses’in Çirkin Kraliçe’den daha güzel olduğu gerçeğini ört bas edemez.

       Tarih derslerle doludur. En acı ders te,utanç dersidir.İtalyanların Musoloni,İspanyolların Franko,Almanların Hitler ve Rusların Stalin le duydukları utanç,gelecekte kimlerin utancı olacağını yine tarih gösterecektir.

                                         Seyfettin ESİN