Kennehu

        Bir şey ifade eder ve dudaklarda farklı anlamlara bürünür kelimeler.İşlenince; Bir birleriyle dans eden kelebekler misali bir edebiyat cümbüşü,işlenmeyince sadece kırık tarafları parıldayan elmaslar gibidirler.İyisi vardır,kötüsü vardır kelimelerin.Aşk, sevda,memleket,ana,baba gibi kulağa hoş gelen;Nefret,savaş,Kan ve Ölüm gibi hiç te hoşlanılmayan

     Yüreğimi,Süphan’ın Patnos Ovasına bakan karlı yamaçlarda bırakalı yıllar oldu.Çocukluğumun o egzotik havasını şimdi sadece kelimelerle teneffüs edebiliyorum. Helen kültürünün egemen olduğu bir coğrafyada, Siyabend’in Xecé’ye söylediği,hiç yazılmamış ve sadece Süphan’ın volkanik kayalarının şahit olduğu şiirleri dinliyorum gözlerim kapalı ve sadece kelimelerin rol aldığı bir özlem sinemasında.

    ”Kurtlar vadisini izler iken ”Zılam” sözcüğünü fark ettim irade dışı bir sezinleyişle .”Delikanlının hası”  anlamında atalarımın kullandığı.Yiğit,mert, ya da Alp sözcuklerinin  manasını karşılamaya yetmediği.Tıpkı en şaşaalı defilelerde boy gösteren narin mankenler için kullanılan övgü sözcüklerinin tamamının bir “Kejé” ye karşılamadığını fark ettiğim gibi.Hele bir sözcük var ki......

     Mezopotamya’nın bereketli toprakları her türlü ürünü yetiştirdiği gibi çok çok zengin kelimelerde üretmiştir Hint-Avrupa dillerinin anası Kürtçe’ye.Bana göre bu kelimelerin en değerlisi “Kennehu”dur.nedenini bilmiyorum ama,acaip çağrışımlar yapıyor bu sözcük,suya hasret çınarlar gibi dilinin kelimelerine susamış bana.

Düşünsenize.Sözde deseniz yetmiyor Varsayalım deseniz, anlamını karşılamak için “kennehunun sihirli çağrışımlarının kenarından bile geçmiyor.Bence sihirli bir sözcüktür kennehu. Anlamlar üstü ve dokunulmazlığı olan..

-kennehu babasına küsmüş

-Kennehu okula gidiyor

- kennehu akşama yemek hazırlayacak.

Kennehu,kennehu,kennehu.Kullanırken bile hayat buluyor cümleler. Beraberinde bir oda dolusu keşfedilmemiş mana.

Hala kullanılıyor mu patnosta yoksa;O da aşağılık kompleksine kapılmış beyinlerin kervanına kapılıp,belediyenin büyük fedakarlıklarla 14 Nisan Kurtuluş törenlerine getirttiği efendilerinin mehter müziğinin nağmelerine kapılıp tarihe mi karıştı?

Öyle ise,çok yazık.Kennehu:Ölümüne üzülmeyecek öylesine bir sözcük değil ki

                                                              Seyfettin Esin