Solculuk Ve Sağcılık

SOLCULUK VE SAĞCILIK

Ben, solcu muyum? ya da sen sağcı mısın?

Son gelişen olaylarda ülkede yaşayan insanların sıkça sorduğu sorulardan biri de bu olsa gerek.Sahi ya. Biz solcu muyuz? Yoksa sağcı mı? Aslında bu soruların cevabını aramak için bizi yönlendiren,kullanan,sömüren insanların başarısına göz atmak gerekir.Helal olsun demekten başka bir şey diyemiyoruz.Bizi bu hale getiren insanların ne kadar akıllı olduklarını mercek altına almaktansa bizim ne kadar aptal olduğumuz gerçeğine bakmak  daha objektif olacaktır.Bizim solculuğumuzu İsmet İnönü sağcılığımızı ise Süleyman Demirel belirlemiştir.Oysa Sol, ismet İnönü’nün Sağ ise Süleyman Demirel’in belirlediği kriterler değildir.Atlar eşekler tepişmiş biz de bu hengamede ezilmemek için yerlerimizi tespit etmişiz.hepsi bu.

Sol ve sağ hak mücadelesinin olduğu her yerde vardır.Haksızlığa karşı mücadele eden her anlayış soldur.İster fabrikatör,ister emekçi hiç farketmez.haksızlığa uğramışsa ve bu haksızlığa karşı bir mücadele başlatmışsa bu mücadele soldur.Yani haksızlık edenin yapılan itirazı anarşi diye adlandırması , yüksek bir sesle yükselen bu itirazı susturabilmesi için  yasal güçleri kullanması doğaldır.Çünkü sömürü şartlarını sürdürebilmesi i, daha doğrusu varlığını idiame edebilmesi için bu gereklidir.Sorun Bu mücadele değildir.Bu mücadele hep olacaktır.Çünkü hak mücadelesi insanlık tarihi kadar eskidir..Belki de ilkel çagda avlanan bir bizonu daha zayıflarla paylaşmak istemeyen ve daha güçlü olan ilkel insanın karsışında başlamıştı ilk solculuk hareketi.Belki de o güçlü insan yanına bir iki kişiyi de alarak ortak avlanan bu avdan diğerlerini mahrum bırakmıştı.Paylaşıma dayanmayan bu anlayış dün de vardı.Bu günde.Yarında olacaktır.Paylaşım yapmayan anlayışın sağ olup olmayacağına siz karar verin ama ortak avlanan bizonun tüm avcılar tarafından  eşitçe paylaşımı için yapılan bu mücadele kesinlikle soldur.

Biz bu sağcılığın ya da solculuğun neresindeyiz.Sağcılığımızı ya da solculuğumuzu hangi kriterlere göre belirliyoruz...Ben solcuyum deyip solcu.Hayır ben sağcıyım deyince sağcı mı oluyoruz? Mallesef evet.Bize solculuğun dinsizlik,Allahsızlık,ahlaksızlık ya da anarşi diye tanıtmışlar.sağcılığın ise fazilet erdem olduğunu.Ne alakası var. Kokuşmuş düzenlere,insan sömürüsünün egemen olduğu anlayışlara karşı mücadelenin adı neden anarşi olurki?Sağclar,ya da sağcı diye beyni yıkanmış gerçekte emekçi olanlar: Kokuşmuş arap düzenine karşı mücadele eden,Sömürünün egemen olduğu,kızların diri diri gömüldüğü vahşet düzenine karşı Hz.Muhammed’din mücadeleye  anaşi mi demek istiyorsunuz yoksa.iyi düşünün Vurgun talanın egemen olduğu düzenleri savunmak sizin göreviniz değildir.

Müslümanlık neden sağcılık oluyor? Bismillah deyip sağ adımla başlamak mı sağcılığın kaynağı. Eğer bu nedenle sağcı olnuyorsa çok yazık.O zaman saflarımızı da belirleyelim.Amerika da sağcı,İsrail’de. “Müslümanlar yahudiler elele kahrolsun komünistler mi?” Eminim Komünist düşmanlığından dolayı Siyonisler ,emperyalistler,dünyayı kana bulayanlar bu mantıktaki müslümanlara büyük şükran duyuyordur.

Bir tarlada yetişen kabakların büyüğü de küçüğü de.sarısı da yeşili de kabaktır.yapısına göre kabakları adlandırmak ne derece doğru olabilir? Bu yüzden dünyada yaşayan ezilen sömürülen haksızlığa uğrayan insanların duyguları tektir.Çileleri ortaktır.İster Amerikalı, ister Rus.İster Kızılderili, ister zenci.İster Müslüman ister putperes hiç farketmez.aralarındaki fark kabaktaki fark kadardır.Ama yönlendirenler bu fakı öylesine abartmışlarki zülmeden de,zülum gören de aynı çizgi de birleştirilmiş. Hem İsrail hem de Gazeli filistinlinin aynı anda sağcı olması mantığını kim,nasıl izah edebilir.Çöpten ekmek toplayan zavallı:Kendisini açlığa mahkum eden kapitalist sistemin gönüllü bekçiliğini nasıl üstlenir sorusunun cevabı mallesef yoktur.

Aslında kapitalizmin varlığını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu tek varlık sermaye değildir. Aptallardır...Çünkü sermaye varlıklarını sürdürmesi için yetmez.varlıklarını koruması için güç gerekir.Bu gücün adı ise “Aptallıktır” yani aptal insanlar: Din,vatan,bayrak ve ahlak adı altında kullanılarak kapitalizme ücretsiz bekçi olarak kullanıldığı sürece  kapitalizme bir şey olmaz.

Biliyorum bu makaleye en çok Fethullahçılar kızacaktır.bir de milliyetçiler.Haklılar tabi.Yıllardır adı “siyonizm” olan bir davaya Komünizm düşmanlığı ile nasıl hizmet ettiklerini farkedebildiler mi?Biliyorum kızacaklar.Kızsınlar.Kızsınlar ama, azcık ta düşünsünler.

                                                                     Seyfettin Esin


Yorum Yaz

Yorum bulunamadı.