Türk Bayrağı mı? Türkiye Bayrağı mı?

 

Şekli 2893 sayılıkanunla belli olan 22/9/1983 tarihinde kabul edilen “TÜRK BAYRAĞI KANUNU” na göre adı TÜRK. Peki, gerçekten Türk mü? Yoksa Türkiye bayrağı mı?

Türk: Eğer Turani olan ve Türkçe denilen ama:Ne Tatar’ların Türkmenleri,ne Azeri’lerin Kazak’ları, ne Kazak’ların Özbekleri anladığı dili konuşan topluluklara verilen ad ise; Bu bayrak Türk bayrağı olamaz. Çünkü Azeri’lerin,Özbeklerin,Kırgızların,Tatar’ların,Kazak’ların Tacik’lerin ve Türkmenlerin kullandıkları bayraklar çok farklı Merak edenler işte örnekler

 

     

    Azerbaycan                  Özbekistan                 Tacikistan

      

      Kırgızistan                  Türkmenistan                 Kazakistan

Durum bu iken; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dünyadaki simgesi olan Al renk üzerine konulmuş beyaz hilal ve beyaz yıldızdan oluşani bayrağa Türk bayrağı demenin mantığı nedir? Türk bayrağı Al zemin üzerine oturtulmuş ay ve yıldız ise, o halde bu bayrağı kabul etmeyen Ve başka bayraklar kullanan Azeriler,Özbekler,Tacikler,Kırgızlar,Türkmenler,kazaklar,Tatarlar ve diğer Türk diye adlamdırdığımız Ve başka bayraklar kullanan topluluklar Türk değildir. Onlar özbek’tir,Tatar’dır,Azeri’dir.Ama Türk değildir.Türk olsalardı “Türk Bayrağı” nı kullanmazlar mıydı?

Doğrusu Şudur.”Milletlerin bayrağı olmaz.Devletlerin bayrağı olur.” Siz,şimdi  Mısır’ın Arap olmadığını iddia edebilir misiniz? Ya Suudilerin... Suriye,Yemen, katar, Kuveyt ya da  Libya’nin...  Kimse böyle bir iddiada bulunamaz. Sayılan ülkeler Araptır.Berberi Arap’larını da sayarsak Fas,Tunus,Cezair de Araptır. Hepsinin de bayrakları farklı farklıdır.Şimdi Kaddafi çıkıp Libya bayrağına “Arap bayrağı” derse...  Ve bu durum ne derecede doğru ise ,Türkiye’nin bayrağına da “Türk Bayrağı” demek o derecede doğru olur.

Irkçı ve Şoven mantığın kabullenemeyeceği bu durum alternatif düşünce kabul etmeyecek derecede gerçek bir yaklaşımdır. Ve doğru olan tek gerçek te budur.Belki ağız alışkanlığı,belkide 1923 ten sonra yaratılmaya çalışılan ve hiç biri orta Asya’lı olmayan Ama orta Asya’lıymış gibi muamele gören insanlardan yeni bir millet oluşturmanın temel felsefesi bu söylemi söyletmiştir.Ama gerçek değildir. Kırmızı(al) Zemin üzerindeki ay yıldız: Edirne’den Kars’a,Sinop’tan Anamur’a  kadar olan coğrafyada yaşayan Kürt, Türk, Çerkez, Gürcü,Rum Arap Arnavut,Boşnak ve diğer etnik kökenlere mensup olan insanların ortak bayrağıdır.Çünkü Bütün dünyada bu bayrak ,belirttiğm coğrafyadaki insanların temsili olarak kabul görmektedir.Yani Türkiye’nin bayrağıdır.Türklerin değil...

   

Bu gün kaleme aldığımız makaleye konu olan bayrak 1923 sonrası ortaya çıkmış bir bayrak değildir. Osmanlı döneminde de kullanılan bayrak Türk bayrağı değildi.Osmanlı bayrağı idi.Osmanlılar da Türk değildi. (osmanlı Sultanları tarihin hiç bir döneminde Türklüklerini ifade etmemişlerdir.) Ne Türkçülerin yere göğe sığdıramadığı Fatih Sultan Mehmet ,ne Yavuz ne de Kanuni hiç bir zaman Türk’üm dememişlerdir.Çünkü Osmanlı da,daha öncesindeki Selcuklular da Gaznelilerde,hatta Türk soyundan gelmesine rağmen ilk müslüman devleti kuran karahanlılar da,Türk olduklarını ifade etmemişlerdir. Bu gün şovenlerin yere göğe sığdıramadığı Selçuk ve Tuğrul beyler,Alpaslan,Melikşah ve haçlı ordularını defalarca bozguna uğratan Kılıçaarslan’lar da Türklük kelimesini kullanmamışlardır. Bu gün adlarının Türklükle anıldığını duysalardı, eminim kemikleri sızlardı.Buna Kürt soyundan gelmesine rağmen Kürdüm dememiş olan Selahaddiné Eyyubi’yi de ekleyebiliriz. Türklük, Kürtlük, Araplık İslamın bayraktarlığına soyunmuş olan insanlar için aşağılayıcı bir ünvan kabul edildiğinden Hiç bir Sultan,emir ya da padişah bu ünvanları kullanmamıştır. Milletlerin kimliğini değil, ümmeti esas kabul etmişlerdir.

Bu gün Türk Bayrağı diye adlandırılan bayrak: Yani Kirmizi zemin üzerine hilal ve yildiz bulunan bayrak, Osmanlilarda Ilk defa 1793'de devletin resmî bayragi olarak kabul edildi. Ancak bu bayraktaki yildiz, sekiz köseli idi. Bu bayrak Osmanli Devleti'nin resmi ve umumî sembolü olarak kullanildi Sultan birinci Abdülmecîd Han zamaninda 1842'de yildizin bes köseli olmasi kararlastirildi ve Osmanli bayraginin sekli kesinlesti. Çanakkkale zaferinde de,Kurtuluş savaşında da  1842 yılında  yılında resmen kabul edilen bayrak vardı.Bu bayrak Şovenlerin sandığı gibi Türklüğü değil islamı temsil ediyordu. Yani Türk Bayrağı değil, islam bayrağı idi. Cünkü,Hilal islamın simgesi , yıldız ise Efendimiz Hz. Muhammed (AS) isminin  yazılışında oluşan 5 köşeden esinlenmiştir. ALLAH  sözcüğünün  arapça yazılışının tersine okunması  da “HİLAL” dir. Yani bayrak Allah ve resulünü temsil etmektedir.Türklüğü değil. Bu gün bayrağa “Türk Bayrağı” diyenler islama ihanet içindedirler.Kendisi gibi düşünmeyenleri ağzından salya saçarak hain diye ilan eden mantık,ırkçılıklarının hammadesi olan köklerine karşı nasıl bir ihanet içinde bulunduğunun farkında bile değildir.

 

Sonuç olarak: Her olur olmazda siyasi rant olarak kullanılıyorsa da. Bütünleştirmek yerine bölücülük yapanların siyasi simgesi olarak lanse ediliyorsa da,Irkçıların elinde asla antipati uyandırmaması gereken bir asalete sahiptir bayrak.Kürt,Türk, Arap hiç farketmez.Herkes bayrağı onurla taşımalı.Zira Allah ve Resulü anlamına gelen bayrak bütünleştiriçi bir özelliğe sahiptir.Sanıldığı gibi Türklüğü temsil etmez.. Türkiye’nin Bayrağıdır O....

 

                                                            Seyfettin Esin


Yorumlar

Tarih: 15.12.2010

Yazan: Beyza

Konu: ne de olsa bedava

Seyfettin Esin araştırmacı ,yazar ,çizer kimlikli zat-ı muhterem belli ki pek çok kaynak okumuş!!! Mesela Osmanlı padişahlarının yazışmalarını,tarih kitaplarını,hatıralarını vs vs .Osmanlı padişahlarının Zırt pırt Türklüklerinden dem vurmamaları normal.Netekim halife olur kendileri...Sen 7 düvele hükmedeceksin.ben bu ümmetin başıyım diyeceksin sonra da Türk aşşağı Türk yukarı...Bu Türklüklerini inkar demek değil,halifeliğin hakkını verebilmek için İslam kimliğini önplana çıkartmak gayretidir.Şivelerin birbirini anlalamasına sıra gelince...Biz hiç değilse binlerce kilometre ötedekileri anlamıyoruz.Siz burnunuzun dibindeki Kürt aşiretlerini anlamıyorsunuz.Kurmançi Goraniceyi anlamaz öteki berikini,zazaca zaten hepten ayrı bir kavim.İşin kötüsü ne biliyor musunuz?Türklüğü yok saymak için güya İslam'dan yola çıkmanız.İslam, kavimlerin birbirine üstünlüğü yoktur diyor,aslınızı neslinizi inkar edin demiyor ki peygamber efendimiz bile kendisi için"Ben bir Arabım " diyor...Bu kadar kompleks sizi büyütmez.devlet sahibi hiç yapmaz o kaaaa....

Yanıtla

—————

Tarih: 01.01.2013

Yazan: Naqi Aliyev Shakir oglu .Azerbaycan Yevlax

Konu: Ynt: ne de olsa bedava

Eger Turkler yani benim atalarim olmasaydi ne simdiki Turkye olurdu ne de orda hal hazirda var olan halklar nede bu dergiyi yazan seninkimi soyu sopu na malum hayvan deyecem ama hayvanlara sayqisizlik olur neyse. Ben bir Kavkaz Turkuyum ve bununla kurur duyuram ama benim kururu irkcilarinki kibi digerlerini hor gorme deyil. benim Atalarim selcuklardi Roman diagenin bati seferinde kim 200 binlik Yunan ordusuna karsi cikdi benim atalarim osmanlidi kim ALLAH Resulunun mujdesine talib cixdi ovulmus komutan oldu ovulmus asger oldu yemende 1 milyon sehiti verdi kafkaslarda 150 yil Rusa karsi milli dini azadlik mucadilesi verdi biz yene biz yalniz biz. bizler islamla sereflendikden sonra muslumanlari haclilardan batililardan kim korudu biz eger ben balkanlarda kafkaslarda anadoluda arabistanda ceddimin etdiklrini yazsam buna benim omrum yetmez .yene 1938 de benim dedelerimi komnisler panturkis panislamis deye kursuna duzende bizler taviz vermedik benim kimileri milyonlarcadi se4n ey melun dergi yazari sen kimsin . biz ceddimizin etdiyine bakmayiz kendimize bakariz ALLAH oluruz oldururuz . kimseyi hor gormem kendi ulusumuda deliler gibi severim . ve birde Azebaycan orta asya devleti deyil kafkas deletidir kafkas ise Anadolunun devamidir .ALLAHIM bizleri koru.

Yanıtla

—————

Tarih: 08.12.2010

Yazan: MEZOPOTAMYALI

Konu: TÜRKLÜK VE BAYRAK

BİRİSİ ÇIKIP DOĞRU BİŞEY SÖYLEDİĞİ ZAMN NEDENSE TÜRKLERİN TÜYÜ DİKEN DİKEN OLUYOR AHADA BİZ BÜLÜYORLAR BÜLÜCÜDÜR DİYE YAPIŞTIRIYOR YAFTAYI.
OĞLUM SİZİN ARKANIZDA ASKER VAR POLİS VAR SİLAH VAR KUVVET VAR . BİZ KÜRTLERİ SÜRGÜNE GÜNDERDİNİZ İŞGENCELERDEN GEÇİRDİNİZ KİMYASAL SİLAHKARINIZI ÖZERİMİZDE KULANDIZ.ŞİMDİ DİYORSUNUZKİ KİMLİĞİNDE NE YAZIYOR.KURBAN OLDUĞUM ALLAH BİZE ÖYLE BİR ŞANS VERMEDİ BEN KÜRDÜM DİYEYİM BEN KÜRDİSTANLIYIM DİYEYIM.DİLİMİZ KELEPÇELİDİR DİYEMİYORUZ.ALLAH SENİ SENİN GİBİ DÜŞÜNEN TÜRKLERİ BİZDEN BETER ETSİN.

Yanıtla

—————

Tarih: 06.11.2010

Yazan: h bozkurt

Konu: bayrak

sıze gore turkler yok bayraklarıda yok.uzaydan geldı.cag acıp kapatmış, dogu romayı yıkmış,mımar sına gıbı bı dehayı cıkarmış,bence dunyanın en guzel ve en stratejik cografyasında hukum sürmüş,avrupaya dız cöktürmüş ve daha sayamadıgım mıllet turk mılletı degil.uzaylılar anca bunları yapar.sizin turk olmadıgınız kesin.bence sizin derdiniz mensup oldugunuz ırkın hep ezık yasaması bı tarıhının olmamasi cocuklarınıza anlatacak hıçmı ama hıçç anlatacak bı seyı olmamanız.he anlatırsınız asiretınızın agasını kac koyun kestı kac karısı vardı.sızın anlatacaklarınız baska hıç bır seyiniz yok.ne dıyelım bazıları bız turkler gıbı olmuyor.sıze tavsıyem cocuklarınızı bır turkle evlendırıp barı torunlarınızın anlatacak bı seylerı olması kendı torunlarına.

Yanıtla

—————

Tarih: 08.12.2010

Yazan: mezopotamyalı

Konu: Ynt: bayrak

doğru söylüyorsun hep ezik yaşadık çünkü biz güveniyoruz insan olan insanlara güveniyoruz. biz insan olarak bakıyoruz türkmüş tırrekmış demiyoruz .insan diyoruz bizim döşüncemiz bu. haa bide bizim ahmedı xanımız var. bizim CİGRXUN UMUZ VAR. MELAYI CIZIRI. FEQIYI TEYRA.SELHADINI EYYÜBİ.MUSA ANTER VE DAHA NİCELERİ.AKLIMA GELENLER.HATIRLAYAN ARKAŞLARIMIZ VARSA YASSIN DA ŞU İNSANIM DİYE GEÇİNEEN TÜRK H. BOZKURT GÜRSÜN .

Yanıtla

—————

Tarih: 20.04.2010

Yazan: Tahsin Özyolcu

Konu: SIPAS

Tebrikler milleti aydınlatığınız TEŞEKÜRLER. Her Biji.

Yanıtla

—————

Tarih: 16.04.2010

Yazan: gerek yok

Konu: yok

türk bayrağı olsa nolur türkiye bayrağı olsa nolur.bir kelime üzerinden bu kadar tartışma yapmaya ne gerek var.türk kökenli olmayan bir kişi doğal olarak türk bayrağı demeyi kendine yediremiyor haksız da değil.mesela bir kürt kardeşimiz kendine türk vatandaşı demiyebilir.ama türk vatandaşı dedi diye de kürtlükten çıkıp türk olmaz.ben çok kararsız kalıyorum bu türk mü türkiye vatandaşı bayrağı denmesinden çok basit birsey bir kimlikteki kelimeden ne kavgalar ne ayımlar oluyor.üzülüyorum daha kendi içimizde bir olamıyoruz.güya ulus devletiz.

Yanıtla

—————

Tarih: 15.02.2010

Yazan: erdal cerit

Konu: bayrak

türkiyenin kurucu unsuru türkmenlerdir,azerbaycanlılarda türkmendir,azeri milleti diye bir millet yoktur.türkmenistan da türkmendir.bu 3 devletin adıda türkmenistan veya türkmeniye olurmu.karışıklık olur.mesela kerkükte türkmenler dvlet olsa devletin adı nolacak türkmenistanmı yoksa türkiyemi ,hayır kerkük olacak ama zamanla onlarada türkmendeğilde kerküklü denilecek.bir örnek vereyim biz türkmeniz kendimize türkmen deriz,bir türkmenistanlıya türkmen demeyiz türkmenistanlı dirik.kerkük türkmenine kerküklü deriz.elmalarla armutlar karışmasın.arkadaş bir konuda haklı obayrakların hepsi de türk dewletlerinin bayrakları doğrudur.

Yanıtla

—————

Tarih: 01.01.2013

Yazan: Naqi Aliyev Shakir oglu .Azerbaycan Yevlax

Konu: Ynt: bayrak

zaten Azerbaycan adini bizlere ruslar 1932 de verdiler o zamana kibi pasaportda turk gedirdi Azerbaycan osmanlinin vilayet adi olmus naswlki rumelianadolu aynende azerbaycan .trakyada yasiyan nasil turkse azerbaycanda yasiyan oyle turkdur .ve benim ceddim kimseyi ezmemis eger oyle bir sey olsaydi kimse su an kutluyunden ve ya ermeniliyinden bahs edemezdi atalarim insanin kendisine deyer vermis onun mensub oldugu halka yok ben her millete saykiliyimsuda benim genlerime atalarimdan gecmis

Yanıtla

—————

Tarih: 24.09.2009

Yazan: Onur Türkmen

Konu: katılmam imkansız

SAÇMA !! BU ÜLKEDE ORTA ASYA KÖKENLİ 60 MİLYONA YAKIN İNSAN YAŞIYOR AZINLIKLARIN DIŞINDA !! EVET TÜRK ÜM OSMANLILAR DA ÖYLEYDİ...OĞUZ DESTANLARINDA ADI GEÇEN KAİ BOYUNDANDILAR...BEN TÜRKLÜĞÜMÜ İSPATLARIM FAKAT SEN BANA OSMANLILARIN AZERİLERİN TÜRK OLMADIĞINI İSPATLA ? BU BAYRAK TÜRK BAYRAĞIDIR..ANADOLU TÜRKLERİNİN , ANADOLUDAKİ KÜRTLERİN LAZLARIN ORTAK BAYRAĞIDIR..ZATEN KÜRTLERİN DE YARISI KÜRTLEŞMİŞ TÜRKMEN ALEVİ BOYLARIDIR..BU TİP YAZILAR İÇİNDEN GELDİĞİ GİBİ YAZILMAZ...ARAŞTIRILIR İSPATLANIR...

iyi günler dilerim...

Yanıtla

—————